Domů  Registrace

Den šestý - 14.5.2020 | Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.

Nacházíte se zde: www.prorodiny.cz » Publicita » Týdny pro rodinu 2020 » Den šestý - 14.5.2020

Den šestý - 14.5.2020

Dnes slaví svátek muži, kteří mají jméno jako poslední z tzv. ledových mužů. Jmenují se  ……………………………………

Včera jsme „naťukli“ trénování numerické paměti, ale nespočítali jsme žádný příklad. Dnes bychom začali malou početní rozcvičkou. Dokážete doplnit černé tečky - prázdná místa číslicemi, aby byl výsledek správný dle předchozích vzorů?

 

Bylo / nebylo to těžké??? Další příklady si už vymyslíte určitě sami.

Správné řešení:

Dnes slaví svátek Bonifác
První číslo ve výsledku je rozdíl čísel a druhé číslo je jejich součet
8+5=313              7+3=410              3+1=24                 10+5=515            9+8=117


Každý z nás je jedinečný, i co se týká optimálního způsobu učení a ukládání si číslic do paměti jiným způsobem. Do určité míry je to vrozené, že se nám informace určitého druhu ukládají do paměti lépe než jiné. Někomu čísla lezou do hlavy sama a jiní si musí vytvářet logické či matematické operace pro zapamatování si řady čísel. Pamatujete si čísla telefonu své i svých bližních?

Jedna z technik, jak si zapamatovat delší číselnou řadu např. telefonní číslo, je rozdělit si ho do menších celků a ty si ztotožnit s nějakým známým číslem (letopočtem, datem narození nějaké osoby, velikost oblečení, číslo bot, číslo v názvu knihy, filmu, výšky osoby, velikost oblečení, číslo domu atd.). Hodně důležitá je v procesu učení bohatá fantazie či asociace. Číselnou řadu si rozdělíme a vymyslíme si legendu (příběh).

Např. telefonní číslo 734 876 497

7 malých kůzlátek bydlelo v domě 34; 8. 7. se jich narodilo 6; 4. narozeniny slavila s 9 kamarády a po jejich odchodu muselo uklízet opět všech 7 kůzlátek. ☺

Nejlepší je zkusit si to se svým osobním číslem nebo s čísly svých nejbližších. Zkuste to, vymýšlení může být i společná zábava, fantazii může být bohatá.

detail obrázku

detail obrázku

detail obrázku