Domů  Registrace

Kunčický okruh | Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.

Kunčický okruh

Zimní procházku doporučujeme zahájit u dřevěné kaple Nejsvětější Panny Marie v areálu Beskydského rehabilitačního centra. Dále doporučujeme jít po modré značce okolo dřevěného kostelíka sv. Prokopa a sv. Barbory dovezeného ze Zakarpatské Rusi do lokality Pod Stolovou, pak po žluté na Maralák (hospůdka s vyhlášenými bramboráky) a po značce se vrátit k autu do Kunčic pod Ondřejníkem.

Podkarpatský dřevěný kostel zasvěcený sv. Prokopovi a Barboře stával původně v obci Hliňance na Podkarpatské Rusi. Vznikl na přelomu 17. a 18. století a v registrech obce Hliňanců je k roku 1735 zmínka o jeho opravě. Na Podkarpatské Rusi původně patřil Řeckokatolické církvi.

Do Kunčic pod Ondřejníkem byl převezen zásluhou ředitele Báňské a hutní společnosti v Ostravě Ing. Šebely. Ten měl jako řada jiných ostravských podnikatelů  ve Velkých Kunčicích, jak se tehdy Kunčice pod Ondřejníkem jmenovaly, výstavní letní sídlo – dnes penzion Karolína, naproti kostela. V roce 1928 zakoupil Ing. Šebela hliňanský kostelík, který byl již opuštěný a vyřazený údajně za 24 000,- Kč. Kostel nechal rozebrat, naložit na několik vagónů a převézt do Kunčic. Po nezbytné opravě některých částí byl kostel znovu postaven. Rekonstruována byla i předtím zničená kostelní věž. V roce 1931 pak byl kostel zasvěcen sv. Prokopovi a Barboře. Prvním, zde slouženým obřadem, byla svatba Šebelovy dcery s hrabětem Larischem-Monnichem.
zdroj: www.rk-farnost-celadna.cz

 

detail obrázku

detail obrázku

detail obrázku